O metodzie
Pilates urodził się w Niemczech 9 grudnia 1883 roku. Był chorowitym dzieckiem, jednocześnie bardzo zdeterminowanym. Chciał zostać sportowcem. Pomimo ograniczeń trenował kulturystykę i gimnastykę. Systematyczna praca i samozaparcie szybko dały rezultaty. W wieku 14 lat został modelem do rysunków anatomicznych.
W 1912 roku wyjechał do Anglii, gdzie pracował jako bokser, artysta cyrkowy jak również uczył samoobrony pracowników Scotland Yardu.
Po wybuchu I wojny światowej wraz z innymi Niemcami został internowany na wyspę Man, gdzie pracował jako sanitariusz. To tam właśnie zaczęła powstawać jego metoda ćwiczeń, z początku na macie jednak z uwagi na trudność wykonania niektórych ćwiczeń – aby wspomóc weteranów skonstruował specjalny sprzęt oparty na sprężynach mocowanych do łóżek szpitalnych – prototypy jego późniejszych sprzętów.
Po wojnie wrócił do Niemiec, gdzie technika ćwiczeń zyskała popularność wśród uznanych tancerzy. Następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i w budynku baletu nowojorskiego do końca życia wraz z żoną Clarą rozwijał i dopracowywał metodę Pilates. Dzięki klientom/tancerzom z baletu metoda szybko zdobywała rozgłos również wśród aktorów i śmietanki towarzyskiej Nowego Yorku.
Po śmierci Josepha Pilatesa, metodę rozpropagowali jego uczniowie, dzięki temu temu obecnie jest znana na całym świecie. Pilates z roku na rok zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Do niedawna był kojarzony głównie z zajęciami na macie. Obecnie jest znacznie więcej miejsce, gdzie można ćwiczyć pilates na sprzętach, których pomysłodawcą był sam Pilates – reformer, wunda chair czy cadillac. Takim miejscem jest również moje studio, gdzie możesz poćwiczyć zarówno na macie jak i maszynach.
Wygląd Josepha Pilatesa w wieku 57 i 82 lata świadczył o tym co stworzył.